3-4 éve amikor elkezdtem tüsténkedni a konyhában és ismerkedni az alapanyagokkal, többször hiányérzetem volt a végeredménnyel kapcsolatban. Alapvetően az volt a célom, teljesen természetesen, mindenféle késztermék, keverék nélkül ( legyen az Vegeta, ketchup, szójaszósz) igazán finomakat alkossak, mindig pont olyanokat, amilyenre a leginkább vágyom, hogy mindig elégedetten álljak fel az asztaltól. Talán egy picit azért volt nehezebb dolgom, mert elhatároztam, hogy én márpedig glutén-, cukor-, és tejtermékmentes konyhát fogok vinni és mindenki imádni fogja, kész passz.
Ezért elkezdtem elemeire bontani a kedvenc ételeimet, hogy rájöjjek vajon mit, és miért is szeretek igazán, hogy aztán a saját szájízem szerint újra tudjam építeni azon alapanyagok nélkül, amiket nem szívesen fogyasztanék. Aztán rájöttem, hogy az erős, intenzív ízeket szeretem, és akkor lesz egy íz számomra kielégítő, ha egyensúlyban van.
De mit is jelent számomra az egyensúly?
Egyensúlyban van egy étel, amikor összes ízhatás (édes, sós, savanyú, keserű) egyszerre szerepel és egyik sem harsogja túl a másikat. Az ázsiaiak valahogy okosabban fűszerezik az ételt, és ösztönösen törekszenek az egyensúlyra, ezért is imádom a thai konyhát. Annyira ügyesen bánnak a sós-édes-csípős-savanyú íz arányokkal.
Azt hiszem először egy vietnámi, nyári tekercs mártogatósaként készítettem ezt a szószt, aztán szépen lassan egyre többször jelent meg a konyhámban. Végül már nem csak mártogatósként, hanem tésztaszószként és ettük, sós palacsintára is kentem, sült édesburgonyákat locsoltam meg vele, és tulajdonképpen öntöttem mindenre, ahol elfért még egy kis extra zsiradék és íz. Aztán egyszer, amikor Indonéziában barangoltunk, útfélen szembejött velem egy hasonló öntet. Ilyesmit használnak az egyik leggyakoribb ételük, a Gado-Gado ízesítéséhez. Hát nem csodálatos? Egyszerűen nincsen új a nap alatt.
Mielőtt elkezdeném leírni a receptet, itt egy kis útmutatót hozzá.
Tudom, hogy egy receptnek pont az a lényege, hogy minden le van írva pontosan, te pedig csak követed az utasításokat, gondolkodni sem kell és mégis szuper dolog készül. Én mégis próbálok majd felsorolni többféle opciót, pont olyanokat, amilyeneket én is mindig hiányoltam. Szeretek szétboncolni egy ételt és megérteni, hogy minek, mi a szerepe, mert így könnyebben tudom helyettesíteni vagy személyre szabni az alapanyagokat, ha úgy adódik. Aggodalomra semmi ok, ha valami épp nincs otthon a hozzávalókból, bátran kísérletezzetek!
Sosem voltam egy nagy mogyoróvajas, de az a helyzet, hogy a pirított mogyoró mélysége némi édességgel és sóval párosítva fantasztikus kombinációt alkot. A jó hír viszont, hogy bármilyen egyéb pirított maggal is működik ez a szósz. A titok egyébként a sós, édes, savanykás ízek egyensúlyában rejlik. Viszont ahhoz, hogy ezt eltaláljam, sajnos folyamatosan kóstolgatnom kell. A manóba. Extra bolondításként csilipelyhet is ajánlok, annak, aki bírja.
Hozzávalók
(kb. 4 főre) mártogatósként nyári/tavaszi tekercshez, tésztára, zöldségekhez
– 200g sótlan nyers (lehetőleg bio) földimogyoró ( pörkölt, sós, akár kész mogyoróvajjal, DE kesudióval vagy mandulával is működik, esetleg zsírtalanított mogyoró porral is, amit már külföldi webshopokban lehet kapni, így a zsírtartalma jóval alacsonyabb)
– 100 g forró víz
– 2 ek. Aroy D kókusztej – a krémességért, lágyabb ízért felel
– 1 tk. só vagy egyéb sós alapanyag, mint pl.: gluténmentes szójaszósz (tamari,) coconut aminos,
– 1 ek. édesítő (én mostanában nagyon szeretek friss datolyákat pürésíteni és ezzel édesíteni az ételeimet, legyen szó curryről, paradicsomszószról, akár édességről)
– 1 citrom vagy lime leve – a savanyúbb ízért felelős alapanyag
– 1 ek. tamarind püré – ez egy gyümölcspüré, Thaiföldön a lime helyett használják, mert olcsóbb és mindig szezonja van. Kínai élelmiszerbotokban kapható, mélyíti a savanykás ízt (opcionális)
– csilipehely, adalékanyagmentes csiliszósz (opcionális)
Elkészítés
Aprító vagy picit magasabb teljesítményű turmixgépre lesz szükség, viszont, ha esetleg nincs az sem baj, ebben az esetben használj kész mogyoróvajat és úgy gyors kevergetéssel is homogén állagú szószt fogsz kapni.
Tehát a pörköletlen mogyorót, feldobom száraz serpenyőre és 8-10percig pirítom, de vigyázok, hogy meg ne égjen.
Utána mehet az aprítóba, ahol próbálom minél homogénebb, vaj állagúra őrölni.
Hozzáadom a meleg vizet, és egyre krémesebbé turmixolom. Ezután elkezdhetjük hozzáadni a többi hozzávalót. Először csak apránként és közben kóstolgatva próbálom kiegyenlíteni az ízeket.
Tálaljátok apróra vágott mogyoróval, esetleg korianderrel megszórva és mehet a nyalakodás!
Én alacsonyabb szénhidrát tartalmú ételek mellé szoktam készíteni, a magas zsírtartalma miatt. Tésztaételnél, például legalább a tésztával megegyező mennyiségű zöldséggel fogyasztom. Mártogatósnál pedig répa, zeller, uborka, kápiapaprika is szuper mellé, de sós palacsintát, vagy bármilyen wrap-et is megkenhettek vele, és salátaöntetként is szuper.
- 200g sótlan nyers (lehetőleg bio) földimogyoró ( pörkölt, sós, akár kész mogyoróvajjal, DE kesudióval vagy mandulával is működik, esetleg zsírtalanított mogyoró porral is, amit már külföldi webshopokban lehet kapni, így a zsírtartalma jóval alacsonyabb)
- 100 g forró víz
- 2 ek. Aroy D kókusztej – a krémességért, lágyabb ízért felel
- 1 tk. só vagy egyéb sós alapanyag, mint pl.: gluténmentes szójaszósz (tamari,) coconut aminos,
- 1 ek. édesítő (én mostanában nagyon szeretek friss datolyákat pürésíteni és ezzel édesíteni az ételeimet, legyen szó curryről, paradicsomszószról, akár édességről)
- 1 citrom vagy lime leve – a savanyúbb ízért felelős alapanyag
- 1 ek. tamarind püré - ez egy gyümölcspüré, Thaiföldön a lime helyett használják, mert olcsóbb és mindig szezonja van. Kínai élelmiszerbotokban kapható, mélyíti a savanykás ízt (opcionális)
- csilipehely, adalékanyagmentes csiliszósz (opcionális)
- A pörköletlen mogyorót, feldobom száraz serpenyőre és 8-10percig pirítom, de vigyázok, hogy meg ne égjen.
- Utána mehet az aprítóba, ahol próbálom minél homogénebb, vaj állagúra őrölni.
- Hozzáadom a meleg vizet, és egyre krémesebbé turmixolom.
- Ezután elkezdhetjük hozzáadni a többi hozzávalót. Először csak apránként és közben kóstolgatva próbálom kiegyenlíteni az ízeket.
Ha megosztod ezt az írást, nagyon sokat segítesz, hálásan köszönjük. Ahogy azt is, ha velünk tartasz a Facebookon, vagy az Instán, vagy a Youtube-on, vagy a Pinteresten, vagy mindenhol (:
Megihletett? Kérdésed/észrevételed van? Szívesen olvasnánk. Írd meg itt lent egy kommentben!